Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
5
(12)

Jak sobie poradzić po zdradzie – to jedno z najtrudniejszych pytań, jakie możemy sobie postawić w związku. Dlaczego? Ponieważ kiedyś ktoś zdradził i zdecydowaliśmy się żyć dalej razem po zdradzie, to trzeba się zastanowić, w jaki sposób podnieść się po zdradzie i rozpocząć nowe udane życie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak żyć po zdradzie – co pomaga a co na pewno nie
  • życie po zdradzie – jak poradzić sobie z niewiernością
  • jak żyć razem po zdradzie – co może zrobić osoba zdradzona i ta, która zdradziła
  • czy i jak wybaczyć zdradę?
  • skąd się bierze zdrada i dlaczego zdradzamy?

Czym jest zdrada?

Czym jest zdrada – na to pytanie najważniejszą i najbardziej adekwatną odpowiedź masz Ty, ponieważ dla każdego zdrada będzie czymś innym (i dlatego też często partnerzy się ze sobą nie zgadzają, że do zdrady w ogóle doszło: dla kogoś zdradą będzie seks a dla innej osoby wymiana smsów).

Najogólniej (i najtrudniej) rzecz biorąc zdrada w związku jest niedopuszczeniem drugiej osoby do intymności, którą postanowiliśmy mieć z osobą poza związkiem. I tutaj rozumiem intymność bardzo szeroko: wymiana spojrzeń, wymiana myśli, bliskość, seks, emocjonalne połączenie. W zdradzie jakiś rodzaj intymności zostaje przekazany komuś poza związkiem, natomiast dobra informacja jest taka, że zdrada dzieje się w związku (ale to wyjaśnię innym razem).

Rodzaje zdrad

Jeśli weźmiemy pod uwagę tę próbę definicji zdrady, jaką zaproponowałam powyżej, to rodzaje zdrad można odnieść właśnie do sposobu wyrażania intymności. Według mnie, moglibyśmy wyróżnić takie rodzaje zdrad:

Zdrada emocjonalna

Zdrada emocjonalna jest wtedy, kiedy dopuszczamy osobę spoza związku do naszego wewnętrznego, emocjonalnego świata i jednocześnie nie wpuszczamy partnera/partnerki do tego świata. W związku z tym w łatwy sposób można dojść do wniosku, że zdrady można dopuścić się też z przyjaciółką czy mamą. Jak żyć po zdradzie emocjonalnej? Tak jak po każdej: podjąć ryzyko zaufania i jest to najtrudniejsza rzecz, jaką musi zrobić osoba zdradzona, ponieważ osoba, która zdradziła, nie jest w stanie nam tego w żaden sposób udowodnić, że już tego nie robi. Ryzyko zaufania leży po naszej stronie.

Zdrada romantyczna

Zdrada romantyczna jest wtedy, kiedy w cielesności nic między dwoma osobami nie zachodzi, ale w powietrzu aż czuć intymność i związek dusz. Jest to szczególny rodzaj intymności, jaki wynosimy ze związku i tworzymy go z kimś poza partnerem czy partnerką. Bywa szczególnie bolesny

Zdrada seksualna

Zdrada seksualna jest najbardziej oczywistym rodzajem zdrady: mamy z kimś seks poza związkiem, więc dopuściliśmy się zdrady partnera czy partnerki. Dość często spotykam się  z opinią partnerów, że ta zdrada właściwie aż tak bardzo nie boli. Bardziej boli to, kiedy w tym seksie jest romantyzm i/lub emocje.

Skąd się bierze zdrada, czyli dlaczego zdradzamy?

Sądzę, że naiwnie mamy nadzieję, że jeśli dowiemy się, skąd się bierze zdrada i dlaczego zdradzamy (o czym napiszę innymi razem), to będziemy mogli tego uniknąć. Tymczasem może być zupełnie odwrotnie. Znam wiele par, w których problemy z komunikacją w związku nigdy nie doprowadzą do zdrady i równie wiele par, których komunikacja jest świetna, a zdrada występuje. 

Zdrada może mieć różne funkcje i wówczas bierze się z różnych rzeczy. Zdrada nie musi wydarzyć się przeciwko związkowi, jakkolwiek dziwnie to brzmi. Czasami zdrada jest próbą uzyskania autonomii w związku i udowodnienia czegoś samemu sobie. Nie oznacza to, że osoba zdradzona nie może czuć krzywdy, ale funkcja zdrady jest zupełnie inna wtedy i właśnie dlatego taki partner, który zdradził, w ogóle nie chce kończyć pierwotnego związku, a wręcz chce walczyć o relację.

Jest to bardzo ważne, wiedzieć, jaka była funkcja zdrady, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak żyć po zdradzie i nie zwariować.

Początek zdrady, kiedy się zaczyna?

Trudno powiedzieć, kiedy zdrada się zaczyna: czy w naszych głowach, czy wtedy, kiedy skończymy już uprawiać seks poza związkiem? To pytanie jest mało istotne. Najważniejsze jest to, co to dla Was znaczyło, kiedy w związku już zaczęło się coś dziać; kiedy już o czymś myślałem jako partner i nie dopuszczałem do tego żony. Stąd pomocne jest odpowiedzenie sobie na początkowe pytanie: czym jest zdrada i wzajemnie rozpoznać w sobie definicje. Warto to przyjąć, że każdy z partnerów będzie miał inną definicję zdrady.

Po czym rozpoznać zdradę?

Poniżej wymieniam oznaki zdrady dla zasady, ale najważniejsze jest to, co w relacji się zmienia i zauważenie tego, co jest inne, a następnie: rozmowa o tym, ale koniecznie nie w duchu podejrzeń i oskarżeń, ale rozmowa z perspektywy chęci udzielenia pomocy, zainteresowania, a nawet troski o drugą osobę.

Oznaki zdrady

Oznaki zdrady oczywiście są różne, ale te najczęstsze to oddalenie się od siebie, wycofanie bliskości, zatrzymanie intymności, brak seksu, ale też bardziej widoczne: częstsze wyjazdy, drugi telefon, znikanie niespodziewanie z domu. Pamiętaj: najważniejsze jest niestracenie uważności na siebie, ale jednocześnie niestawanie się detektywem.

Jak podnieść się po zdradzie i rozpocząć nowe udane życie?

Jak podnieść się po zdradzie to pytanie, które spędza sen z powiek wszystkim, którzy zastanawiają się, że związek po zdradzie jest do uratowania. Dobra wiadomość jest taka, że taki związek jest możliwy do uratowania i mniej przyjemna wiadomość jest taka, że jest to bardzo trudne. Dlaczego? Bo osoba zdradzona czuje się bardzo krzywdzona i ma wielką potrzebę zadośćuczynienia, a osoba, która zdradziła, chce o tym zapomnieć i szybko zająć się budowaniem nowej jakości związku.

Obie te postawy są konieczne do pielęgnowania w związku i żadna z nich nie jest ważniejsza. I właśnie to jest trudnością: utrzymywanie równowagi pomiędzy zadośćuczynieniem a dawaniem sobie nowych szans w zaufaniu.

Życie po zdradzie, czy wybaczyć?

Jak wybaczyć zdradę? Życie po zdradzie – wybaczyć, czy odejść? To kolejny ważny dylemat. Czym jest wybaczenie – na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie. Często słyszy się takie zdanie “wybaczyłam, ale nie zapomniałam”. Cóż to właściwie oznacza? 

Jakkolwiek nie nazwalibyśmy wybaczenia po zdradzie, moim zdaniem ważny jest taki proces: opowiedzenie sobie nowej historii o sobie i sprawdzenie, czy się na nią rzeczywiście bez żalu do drugiej osoby zgadzam. Tzn. “nie jestem już żoną, która nigdy nie została zdradzona przez męża. Teraz jestem żoną, którą zdradził mąż. Robił to tak i tak i ja postanowiłam z nim pozostać w związku.” Czy jestem gotowa/y na przyjęcie tej nowej historii? Czy jestem w stanie wybaczyć drugiej osobie to, że tak teraz swoją historię muszę snuć? Ta wiedza o sobie jest bardzo potrzebna.

Czy warto wybaczyć zdradę?

Brak wybaczenia zdrady oznacza w pewnym sensie niezgodę na swój obraz siebie. Wiem, że brzmi to dość niesprawiedliwie, ale żywienie urazy jest czymś, co robisz wyłącznie sobie. I tego robić sobie właśnie nie warto.

Jak wybaczyć zdradę ukochanej osoby?

Wybaczenie zdrady ukochanej osoby jest procesem, na którym spotykamy różne górki i doliny, ale można powiedzieć, że wybaczenie jest po prostu decyzją i aktem woli, który jest początkiem trudnego procesu podejmowania ryzyka zaufania. Opiszę dokładniej proces wybaczania przy innej okazji. Na ten moment warto wiedzieć, że wybaczenie zależy wyłącznie od nas.

Odbudowa związku po zdradzie

W odbudowywaniu związku po zdradzie istotne jest to, o czym już wspominałam – czyli równowaga uszanowująca dwie strony w związku. Osoba, która zdradziła, również przeżywa swoje cierpienia i często jest to nie do pomyślenia przez osobę, która została zdradzona; wydaje jej się to absurdalne, niesprawiedliwe i zaprzecza temu. Natomiast jeśli będzie zaprzeczać cierpieniu partnera, który zdradził – nie będzie w stanie skontaktować się z jego przeżyciami i bliskość w tym związku nie będzie możliwa. To jest właśnie to nowe piękno, które możecie razem dla siebie wytworzyć po zdradzie: na nowo się poznać i dopuścić drugą osobę do najskrytszych zakamarków swojego wnętrza.

Terapia dla par

Terapia dla par w temacie zdrady jest bardzo popularnym narzędziem pomocy i na spotkaniach z terapeutą można przejść wszystkie procesy, o których piszę w tym artykule: proces wybaczenia, decyzji o pozostaniu w związku, odbudowie związku, przeanalizować funkcje zdrady itp. Na czym polega terapia dla par – napisałam już w podlinkowanym artykule, jeśli czujesz, że to opcja, która mogłaby Wam pomóc – zapoznaj się z nim dobrze. 

Podsumowanie

Zdradzamy. Jesteśmy ludźmi, którzy robią różne rzeczy, które bywają dla nas mało zrozumiane. Zdrada w związku istnieje i dodaje do naszych ludzkich historii trochę ciężaru, ale jednocześnie zaprasza nas do nowego życia: czy to z partnerem, czy bez niego, ale z pewnością istnieje przed nami jakaś nowa jakość. Życie po zdradzie jest możliwe, ale też rezygnacja z takiego związku nie jest porażką. 

Czy ten post był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na serduszko i wyraź swoją opinię

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszy i oceń wpis!

Skoro wpis Ci się spodobał to...

obserwuj mnie na social media

Podziel się

About Author

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *