Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop

Jak mieszkać z teściami i nie zwariować?

Karolina Plichta

Karolina Plichta

5
(3)

Dzisiaj dowiesz się:

  • o moim mieszkaniu z teściami w jednym domu
  • o wychowywaniu dziecka, mieszkając z teściami
  • jak mieszkać z teściami i nie zwariować
  • czy dla każdego mieszkanie z teściami to dobry pomysł
  • jak istotna dla Twojej relacji z teściami jest Twoja relacja z partnerem

Gdy zaszłam w ciążę, nasze plany o wyjeździe z Wrocławia do Kalisza zmaterializowały się dość szybko. Nie pomogły dobre rady koleżanek, przyjaciółek jęczenie i ukochane Popki <3 (Popowice to jedna z dzielnic Wrocławia).

Ile razy ja słyszałam ‘ale będziecie mieszkać z teściami ?!’ (nooo nie. Tylko ja.), ‘nie wyobrażam sobie tego’ (dlatego nie mieszkasz), ‘nie daj sobie w kaszę dmuchać’ (ale gdyby była gorąca?).

Mieszkanie z teściami w jednym domu

Ja i mój mąż w i e d z i e l i ś m y, jakie są plusy i minusy mieszkania w jego domu rodzinnym, ale od zawsze planowaliśmy, że rodzinę chcemy zakładać właśnie w Kaliszu. Mimo że nigdy wcześniej nie byliśmy rodzicami, to natura obdarzyła nas oboje dość dobrze oddającą rzeczywistość wyobraźnią.

Zakładaliśmy, że jeśli będę musiała leżeć w ciąży (a właściwie musiałam), to będziemy potrzebowali pomocy. We wszystkim. I tak było. Dzięki teściom mogłam zająć się leżeniem i NICZYM WIĘCEJ. Dosłownie. Obiady, zakupy, pranie, po prostu ż y c i e mnie omijało. Na szczęście był Kindle i Netflix (są do dziś).

Pomoc zintensyfikowała się, gdy Hania przyszła na świat. To jasne.

Jak mieszkać z teściami i nie zwariować?

Jeśli chcesz mieszkać u teściów, bezpiecznie jest przyjąć, że Ty mieszkasz tutaj na ich zasadach, w ich domu, z ich nawykami. Zero roszczenia, że Ty tutaj teraz też coś byś chciała. Nie polecam. Poczujesz się jak w domu, gdy pozwolisz innym być u siebie w domu. 😉

I w i e m, że niejedna osoba byłaby w stanie okrutnie się zezłościć z byle okazji i nie dać rady.

Kiedyś napisałam taką krótka notkę o podejmowaniu decyzji na podstawie plusów i minusów. Możecie przeczytać tutaj: Terapeuta ma wybór.

Przy tej decyzji było podobnie. Ale nasz sprawdzony sposób na bycie zadowolonym i szczęśliwym to maksymalizacja plusów i minimalizacja minusów. Czyli: codziennie dziękuję teściowej, że jest obiad, że nie muszę go gotować. Dziękuję, kiedy kolejny raz rozwiesza nasze pranie, poodkurza pokój. Dziękuję teściowi, że mnie zawiózł do lekarza, że pożycza samochód, że weźmie Hanię na 15 minut i ja mogę z j e ś ć.

W końcu – mogliśmy już wiele, wiele razy zostawić Hanię z dziadkami i w y j ś ć. Ok – zawsze po prostu załatwiamy jakieś sprawy, ALE jednak jest to wyjście bez dziecka i tym się cieszymy.

‘Ale nie boisz się, że teściowa będzie Ci mówiła, jak masz zajmować się dzieckiem?’ Nie. Nie boję. Mama męża robi wiele rzeczy INACZEJ i ja to akceptuje i się z tym godzę. Ba. Jestem za to wdzięczna.

Mieszkanie z teściami a wychowanie dziecka

Jeśli proszę mamę-teściową, żeby nakarmiła Hanię, gdy nas nie będzie, to NIE WTRĄCAM się, w jaki sposób to zrobi. Najważniejsze sprawy mamy uwspólnione: gdy Hanna będzie odmawiała – nie wciskamy w nią na siłę. A póki je, a mama przy tym jej śpiewa, zabawia i karmi na dwie łyżeczki, to ja w to nie wnikam. Ja tak nie robię. Ale nie chcę mieć oczekiwania wobec innych osób, aby robiły tak samo (chyba że wobec opiekunki), bo te osoby robią mi przysługę, pomagają mi. I robią to najlepiej, jak potrafią.

Czy mieszkanie z teściami to dobry pomysł?

Wiem, że wielu naprawdę mądrych ludzi radzi, aby mieszkać osobno od rodziców. O g ó l n i e się z tym zgadzam, ale nie widzę NIC NIEPRAWIDŁOWEGO w mieszkaniu razem. Niektóre rodziny mają taką tradycję. W jednym domu mieszkają na przykład trzy pokolenia i wszyscy są z tym szczęśliwi i zadowoleni.

Najważniejsze dzieje się w systemie małżeńskim, jeśli tutaj jest wszystko w porządku, to żadni teściowie Ci nie straszni. My możemy mieszkać z rodzicami Adama, ponieważ:

  • jesteśmy lojalni przede wszystkim wobec siebie
  • żadne z nas nie musi walczyć o jakąś pozycję w domu
  • mąż jest oddzielony w dobrym tego słowa znaczeniu od rodziców (ja też, ale w tym wypadku nie ma to większego znaczenia, poza tym – moja relacja z moimi rodzicami niestety nie pozwoliłaby obecnie na wspólne mieszkanie)
  • stanowimy odrębny system rodzinny ze swoimi rytuałami, zwyczajami i stylem

Każdy kij ma dwa końce, medal drugą stronę i trzeciego wyrażenia mi zabrakło.

Dlatego zapewne nie jestem sfrustrowaną matką opadająca z sił. Bo mamy pomoc innych osób, dzielimy się obowiązkami domowymi. NIE MÓWIĘ, że skoro Ty nie mieszkasz z teściami, to jesteś sfrustrowana. Nie. My chcieliśmy ten pierwszy rok życia Hania być z kimś jeszcze oprócz nas samych. Właściwie już jesteśmy gotowi do wyprowadzki pod każdym względem, ale nasze mieszkanie będzie dostępne na przełomie obecnego i nowego roku. Czekamy niecierpliwie 🙂

Po prostu: to że ktoś mówi, że to fajnie czy niefajnie mieszkać z teściami nie ma znaczenia dla Ciebie. Ty i Twój mąż podejmujecie swoją decyzję. Ona ma służyć Waszemu małżeństwu i Waszej rodzinie. Jak ze wszystkim. 🙂

Zobacz, co jeszcze napisałam o relacji z teściami: Teściowa manipuluje moim mężem.

Aha! Zapomniałam o mega ważnej rzeczy.

Twoja relacja z teściami najczęściej jest odzwierciedleniem relacji Twojego męża z rodzicami.

Mama za bardzo przywiązana do syna? Nie ma miejsca dla żony.

Żona jest pokłócona z rodzicami? I Ty – zięciu, najgorszy na świecie będziesz.

Syn żerujący na dobroci swoich rodziców i wykorzystujący ich? W życiu nie będzie chciał iść osobno mieszkać z żoną. Jeszcze by się okazało, że żona mu koszul nie będzie prasować.

Rozumiesz? Zachęcam do przeanalizowania relacji z teściami. Mogą wyjść z tego ciekawe wnioski. 🙂

Masz doświadczenia z tematem ‘jak mieszkać z teściami?’. Proszę, napisz mi o nich. Pozwól mi widzieć świat szerzej!

Przeczytaj również artykuł o tym jak zbudować szczęśliwy związek lub o tym, czy kłótnie w związku są normalne.

Czy ten post był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na serduszko i wyraź swoją opinię

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszy i oceń wpis!

Skoro wpis Ci się spodobał to...

obserwuj mnie na social media

Podziel się

About Author

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *