Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
4.8
(19)

Pary bardzo lubią określać swoje problemy mianem “problemami z komunikacją w związku”, wrzucając do tego worka niemal wszystko, co tylko przyjdzie parze do głowy. Nie mam pojęcia, dlaczego wymyśliliśmy sobie, że dobra komunikacja pomoże nam zbudować związek marzeń, jakby tylko ona była odpowiedzialna za to, co się dzieje w parze.

Problemy z komunikacją w związku wcale nie biorą się z braku umiejętności stosowania aktywnego słuchania, parafrazowania i odzwierciedlania uczuć. Który człowiek bez wykształcenia kierunkowego to potrafi?

Z tego artykułu do wiesz się:

 • skąd się biorą problemy z komunikacją w związku i co można z nimi zrobić
 • poznasz przykłady złej komunikacji w związku i będziesz wiedzieć, czy też popełniasz te błędy
 • jak poprawić komunikację w związku
 • poznasz ćwiczenia na poprawę komunikacji w związku

Skąd się biorą problemy z komunikacją w związku?

Weźmy na warsztat tylko kilka przyczyn, które są z tym powiązane. Spójrz na poniższą grafikę. Przeanalizujemy sobie, jak dochodzi do tego, że z naszych ust wypływają akurat takie, a nie inne słowa. W tym artykule bardzo dokładnie przedstawię Wam koncepcję, która mówi o tym, że komunikacja w związku to wierzchołek góry lodowej.

Aktualny nastrój i kontekst

To, w jaki sposób mówimy, jest zależne od tego, czy jesteśmy zmęczeni, czy mieliśmy dobry dzień w pracy i czy przypadkiem nasze dziecko nie postanowiło odmówić ubrania czapki, kiedy na dworze temperatura -10 stopni. Dlatego tak ważne jest, aby w parze wybierać dobre momenty na ważne rozmowy. Jeśli przechodzimy kryzys w pracy, to nic dziwnego, że nasze myśli krążą wokół tego tematu i wówczas być może mniej jest w nas empatii i zrozumienia dla partnera. I na odwrót: partner również z różnych powodów może miewać okresy, w których problemy w komunikacji szczególnie się nasilają, ponieważ przeżywa jakiś stres.

Wartości

Inaczej będziemy rozmawiać o czasie wolnym, kiedy naczelną wartością jest dla nas rodzina, a inaczej, kiedy naczelną wartością jest kariera. Problemy z komunikacją nie wynikają często z tego, że ludzie się nie rozumieją. Owszem – rozumieją się doskonale, ale się ze sobą nie zgadzają. A to jest różnica.

Przekonania

Przekonania to nie są fakty o świecie. “Mężczyźni zarabiają na dom, a kobiety w nim sprzątają” – to przekonanie, o które możecie się kłócić. Żadne z Was nie ma w tym temacie “racji” – Waszym zadaniem jest wypracowanie wspólnego stanowiska, a jeśli to nie jest możliwe, co chcecie dalej zrobić ze swoim związkiem?

Rodzinne hasła i mity

“Nie bierz sobie do głowy” – kojarzysz do powiedzenie? To znaczy: nie myśl o tym, nie myśl o problemach, po co się danym tematem martwić? Przecież lepiej zakopać go pod dywan? I stąd również mogą wynikać nasze problemy z komunikacją. Nasze rodziny przekazały nam w spadku różne “skarby” i teraz sami musimy podjąć decyzję, co z tymi skarbami chcielibyśmy zrobić.

Lojalności

Wobec kogo jesteś lojalny w swojej komunikacji w związku? Problemy w komunikacji często biorą się również stąd, że chcemy pozostawać wierni zasadom, które wynieśliśmy z domu, ale często robimy to w sposób niekontrolowany. Robimy coś tylko dlatego, “bo tak było u nas w domu”, ale czasami warto się zastanowić nad tym, czy nadal chcemy pozostawać lojalni tym zasadom.

Wczesne przeżycia

Problemy w komunikacji w związku mogą również wynikać z naszych wczesnych, dziecięcych przeżyć. Jest to istotne, jaki styl więzi wypracowaliśmy sobie na bazie przywiązania do głównego opiekuna, jakim najczęściej była mama.

Teraz już wiesz, że na pytanie “skąd się biorą problemy w komunikacji w związku” – wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Wpływa na to wiele czynników, a ostatecznie słowo, które wychodzi z naszych ust jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, która jest zbudowana ze wszystkiego, co w sobie nosimy.

Zdrowa i empatyczna komunikacja w związku. Czyli kiedy komunikacja jest skuteczna

Jeśli zastanawiamy się, jak poprawić komunikację w związku, to potrzebujemy wypracować w sobie dwie ważne umiejętności, które pozwolą nam skutecznie komunikować się w związku:

Zdrowa komunikacja

Mianem zdrowej komunikacji w związku określam wszystko to, co jest związane z tym, w jaki sposób T y się wypowiadasz. Ważne jest, aby wypracować sobie taki styl mówienia, który jest dostosowany do naszego charakteru (jeśli jesteś spokojną osobą, to raczej będziesz mówić ciszej i wolniej niż osoba, która jest bardziej energiczna). Zdrowa komunikacja w związku jest oparta na tym, co jest dobre przede wszystkim dla Ciebie, ale uwaga! Jest też drugi element komunikacji w związku, o który musimy zadbać tak samo mocno i jest to empatyczna komunikacja.

Empatyczna komunikacja

W empatycznej komunikacji z kolei chodzi o to, aby dowiedzieć się, jaki styl komunikacji preferuje partner czy partnerka. Żeby się tego dowiedzieć, możemy zadać sobie na przykład następujące pytania:

 • Jaką głośność naszego mówienia lubi partner?
 • Czy partner akceptuje, jeśli przeklinamy?
 • Czy partner kiedykolwiek zwracał nam uwagę, żebyśmy mówili np. ciszej, głośniej?
 • Jaki styl komunikacji pasuje do naszego partnera?

Zatem, aby komunikować się dobrze, skutecznie, należy zwracać uwagę zarówno na swój dobrostan, dostosowywać komunikację do swoich umiejętności, charakteru, nastroju, jak i zwracać uwagę na to, jak czuje się partner, jaką komunikację lubi, jakie słowa mogą go zranić, a jakie nie.

Skuteczność w komunikacji oznacza tutaj równowagę między tymi dwoma elementami i uwaga: teraz najważniejsze.

Skuteczna komunikacja w związku nie oznacza, że druga osoba zrobi tak, jak jej to przed chwilą wytłumaczyliśmy. Jest to bardzo ważny element w pracy nad komunikacją. Komunikacja nie jest po to, aby przekonywać drugą osobę do swoich racji. Komunikacja w związku jest po to, aby… rozmawiać. I czasami te rozmowy nie muszą mieć specjalnego celu. Rozmowy mogą służyć wyłącznie podtrzymaniu dobrego kontaktu. To już jest bardzo dużo!

Żeby dowiedzieć się na temat dużo, dużo więcej i zaprojektować komunikację w związku, która jest dopasowana do Waszych charakterów – zajrzyj do mojego ebooka “Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

Żeby dowiedzieć się na temat dużo, dużo więcej i zaprojektować komunikację w związku, która jest dopasowana do Waszych charakterów – zajrzyj do mojego ebooka “Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

KP-jak-rozmawiac-zeby-sie-rozumiec

Problemy z komunikacją w związku. Objawy

Kojarzycie takie słowa: “my się najczęściej kłócimy o pierdoły” albo “my nawet nie wiemy, o co się pokłóciliśmy”. Bingo! Właśnie to jest podstawowy objaw tego, że coś się dzieje w Waszej komunikacji, nad czym można popracować. Zła komunikacja w związku objawia się m.in.:

 • nie wiecie, o co się kłócicie
 • kłócicie się o tzw “pierdoły”
 • macie wrażenie, że na określony temat rozmawialiście już setki razy i nadal nie jest on rozwiązany

Co jest powodem złej komunikacji w związku?

Zła komunikacja w związku to może nie jest do końca dobre określenie, ale często tak tę komunikację określamy. Proponuję nieco inne pojęcie: zamiast “zła komunikacja”, powiedz: “komunikacja, który mówi o…”

O czym mówi Wasza obecna komunikacja? O tym, że jesteście ze sobą nieszczęśliwi, że macie różne priorytety, że są między Wami duże różnice. Ważne, aby nazwać to w miarę konkretnie i wtedy będziecie mogli coś z tym zrobić, bo jeśli nazwiecie swoją komunikację jako “złą” – niewiele możecie z tym zrobić.

Powodem złej komunikacji w związku (nieużytecznej komunikacji) jest coś – co powinniście znaleźć sami. U każdej pary będzie to coś innego. Jak znaleźć tę przyczynę? Przeprowadzę Was przez pewne ćwiczenie w dalszej części tego artykułu.

Skutki odkładania pracy nad komunikacją w związku

Problemy w komunikacji w związku rozwiązuje się za pomocą różnych metod i o tym będzie mowa w kolejnych punktach, natomiast zanim do tego dojdziemy, trzeba zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie:

Co się wydarzy, jeśli nasze problemy z komunikacją w związku pozostaną z nami właśnie takie, jakie są teraz? 

Co się wydarzy, jeśli nasza zła komunikacja w związku nadal będzie nam towarzyszyć?

innymi słowy:

Co się wydarzy między nami, jeśli nic się nie zmieni w naszej komunikacji?

Gdy odpowiecie sobie na te pytania – otrzymacie własną, spersonalizowaną listę skutków odkładania pracy nad komunikacją w związku. A oto parę przykładowych skutków (niekoniecznie muszą się wydarzyć w Waszej relacji):

 • coraz większe oddalenie od siebie
 • pogłębienie wzajemnego niezrozumienia
 • jeszcze więcej kłótni
 • jeszcze więcej milczenia
 • zamrożenie relacji
 • rozpad relacji

Cokolwiek znajdzie się na Twojej liście skutków odkładania pracy nad komunikacją w związku – warto nad komunikacją popracować. Przyjrzyjmy się często popełnianym błędom w komunikacji:

Komunikacja w związku i najczęściej popełniane błędy

Dopowiadanie w myślach tego, czego partner nie powiedział

Partner mówi, że wychodzi z kolegami na piwo, a Ty słyszysz, że jesteś dla niego nieważna. Tymczasem jedno z drugim może nie mieć nic wspólnego. Partner mówi o wyjściu z kolegami, a Ty nie rozmawiasz o tym wyjściu, nie jesteś zaciekawiona, gdzie i po co idzie, ale od razu rozmawiasz ze swoimi myślami i wypowiadasz je na głos do partnera: “dlaczego wychodzisz beze mnie?”, “ja się w ogóle dla ciebie nie liczę!”. Znasz to? No właśnie.

Wybiórcze słuchanie

Wybiórcze słuchanie polega na wyłapywaniu słów z wypowiedzi partnera, na które wręcz czekasz. Kiedy partner powie Ci, że pięknie wyglądasz i wskazuje Ci, że nitka wystaje Ci z sukienki, Ty słyszysz wyłącznie informacje o nitce. To tylko przykład, ale myślę, że dobrze oddaje to, czym jest wybiórcze słuchanie.

Milczysz

W milczeniu nie ma nic niewłaściwego, ale trzeba znać jego konsekwencje. Jeśli decydujemy się na milczenie podczas rozmowy, to partner może odebrać to na wiele różnych sposobów. Do Ciebie należy decyzja, czy chcesz dać mu tak szerokie pole do interpretacji.

Nie pozwalasz partnerowi milczeć

No właśnie. Dlatego że w milczeniu nie ma niczego niewłaściwego, nie warto również naciskać, aby partner prowadził z nami rozmowę koniecznie w tej chwili: tu i teraz, bo inaczej… co? Co się stanie, jeśli tę rozmowę odłożymy? Być może nic, a pomoże nam wręcz to, że emocje trochę opadną.

Lista 14 błędów w komunikacji w związku znajduje się w moim ebooku “Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

Lista 14 błędów w komunikacji w związku znajduje się w moim ebooku “Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

KP-jak-rozmawiac-zeby-sie-rozumiec

Jak poprawić komunikację w związku. Jak się komunikować w związku?

Żeby poprawić komunikację w związku, można zrobić wiele rzeczy. Poniżej przedstawiam Ci podstawowe, pomocne narzędzia.

Niestety – praca nad komunikacją jest często czymś dużo więcej niż tylko nauką przyjaźniejszych komunikatów. Przyjazne komunikaty mogą z nas wypłynąć w momencie, kiedy mamy w sobie przestrzeń na życzliwość, akceptację i empatię.

Jeśli wrócisz do pierwszego punktu tego artykułu, to zobaczysz, skąd mogą brać się problemy z komunikacją w związku i możesz się przyjrzeć, w którym z tych obszarów potrzebujesz popracować.

Podstawowym narzędziem, które jest użyteczne w zmianie i pracy nad sobą – jest psychoterapia indywidualna i terapia par. Są to odpowiednie miejsca, aby przyjrzeć się dogłębnie temu, jak funkcjonujemy i co chcielibyśmy zmienić.

Warto korzystać z wiedzy takich artykułów jak ten, który czytasz w tej chwili, ale jest tu dość mało miejsca na własne przemyślenia i pracę, dlatego polecam gorąco pracę z kursami czy ebookami. Jeśli sposób przedstawienia tematu problemów z komunkacją w związku w tym artykule rezonuje z Tobą – polecam Ci najserdeczniej pracę z moim ebookiem “Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

Komunikacja w związku. Ćwiczenia

Ćwiczenie na wykrycie powodu złej komunikacji w związku:

Spójrz na Wasz związek wstecz i zastanów się, w jakich momentach Wasza komunikacja jest/była dobra. Wypisz sobie te rzeczy na kartce.

Następnie zastanów się, jak to się dzieje, że ze stanu dobrej komunikacji przechodzicie do miejsca, które można określić mianem złej komunikacji. Co się wtedy między Wami dzieje? W jakich jesteście nastrojach? Jak do tego dochodzi, że decydujecie się na złą komunikację (bo przecież potraficie stosować też dobrą).

Ta przestrzeń pomiędzy dobrą a złą komunikacją być może skrywa właśnie ten powód złej komunikacji – przyjrzyj się tej przestrzeni.

Ćwiczenie na poznanie zdrowej i empatycznej komunikacji w związku:

Odpowiedz na pytania:

W jakim stylu komunikacji czujesz się komfortowo? Lubisz mówić cicho czy głośno, mówisz dużo czy niewiele?

W jaki sposób używasz gestykulacji? Czy ona Ci pomaga czy raczej rozprasza?

Jak wypowiada się Twój partner i jak to działa na Ciebie? Co możesz zrobić z tym, aby sposób komunikowania się partnera nie wpływał na Ciebie aż tak negatywnie?

Co możesz zrobić, aby stosować bardziej empatyczną komunikację dla swojego partnera?

Gdyby zapytać Twojego partnera o to, w jaki sposób miałabyś się z nim komunikować, aby to dla niego było komfortowe, to co on by odpowiedział?

Możesz zadawać sobie dalsze takie pytania, ale najważniejsze to wyciągnąć wnioski i spróbować zastosować inną komunikację w związku. Może Ci w tym pomóc praca z ebookiem.

Jeśli chcesz poznać i wykonać dziesiątki ćwiczeń w celu poprawy komunikacji w związku – zajrzyj koniecznie do ebooka “Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

Jeśli chcesz poznać i wykonać dziesiątki ćwiczeń w celu poprawy komunikacji w związku – zajrzyj koniecznie do ebooka Jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku

KP-jak-rozmawiac-zeby-sie-rozumiec

Podsumowanie

Problemy z komunikacją w związku to nie tylko problemy ze słowami, wypowiedziami, ale przede wszystkim tym – co oboje skrywacie pod tymi słowami. Komunikacja w związku to wierzchołek góry lodowej. Oboje posiadacie zupełnie inne doświadczenia życiowe i wchodzicie w związek ze swoim własnym bagażem.

Warto zadać sobie pytanie, co się stanie, jeśli komunikacja w związku nie ulegnie zmianie? Jak będzie wyglądała Wasza relacja za rok a jak za pięć?

Warto skorzystać z narzędzi, które pomagają poprawić komunikację, a tym samym całą Waszą relację. To może być psychoterapia indywidualna, terapia par czy praca z ebookiem.

Uważaj na podstawowe błędy w komunikacji w związku i co najważniejsze – nie przejmuj się aż tak bardzo, jeśli jednak je popełnisz. W końcu błędów nie popełnia tylko ten, który nic nie robi.

Powodzenia!

Podobał Ci się wpis? Przy okazji może zainteresuje Cię artykuł o mieszkaniu z teściami lub o tym jak rozmawiać z mężem.

Czy ten post był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na serduszko i wyraź swoją opinię

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszy i oceń wpis!

Skoro wpis Ci się spodobał to...

obserwuj mnie na social media

Podziel się

About Author

Komentarze

2 komentarze

 1. Beata
  1 lipca 2022 @ 13:00

  Bardzo dobry artykuł, czesto nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest potrzebne do dobrej komunikacji, a juz z tego, jak dużo zależy od nas samych. Polecam ebooka, dla mnie to eyeopener 🙂

  Reply

  • Karolina Plichta
   5 lipca 2022 @ 12:33

   Beato, bardzo bardzo Ci dziękuję za polecenie ebooka! 🙂 I tak: mega wiele od nas zależy, ale nie zawsze jesteśmy gotowi na to. 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *