Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
5
(2)

Artykuł o tym, jak zbudować szczęśliwy związek, mimo że tytuł ma piękny – nie będzie łatwy w odbiorze. Przeczytasz w nim o tym, co zrobić, żeby związek był szczęśliwy, ale opowiem Ci również o pułapkach, w które lepiej nie wpadać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zbudować szczęśliwy związek – większe i mniejsze mity
  • sposób na szczęśliwy związek – jak go naprawdę wdrożyć w codzienność
  • praca nad sobą – jak się przyczynia do budowania szczęśliwego związku
  • pułapki, w które wpadamy podczas tworzenia szczęśliwego związku

 

Czym tak naprawdę jest szczęśliwy związek?

Pytanie o to, czym jest szczęśliwy związek, wydaje się dość banalne, ale widziałam podczas sesji terapeutycznych naprawdę wiele osób, które dzięki temu jednemu pytaniu wiele poukładały sobie w głowie. Jak to się stało?

Gdy przechodzimy w związku jakiś trudniejszy czas czy nawet kryzys, zaczynamy zauważać, że nie wiemy nawet, jaki powinien być nasz punkt odniesienia i kiedy właściwie jest ten moment, w którym można sobie powiedzieć “tak, mam szczęśliwy związek”.

Po czym poznać szczęśliwy związek – jedna bardzo ważna rzecz

Chciałoby się w tym miejscu wypisać oznaki szczęśliwego związku takie jak rozmowy, bliskość, intymność, przyjaźń itd., ale mam wrażenie, że o tym można przeczytać wszędzie i to niewiele pomaga. 

Otóż sposobem na zbudowanie szczęśliwego związku jest zaakceptowanie, że się zmieniamy (i to wcale nie tak, jak zakładaliśmy), że uczucia są ulotne, że musimy się pogodzić z wieloma stratami (na przykład wtedy, kiedy pojawiają się dzieci – tracimy siebie jako partnerów na wyłączność) i na sam koniec zostaje nam… wybór, decyzja. 

Wiem, że nie brzmi to dość romantycznie, ale z moich obserwacji wynika, że pary, które szczęśliwie kończą terapię par, na nowo siebie uznają i akceptują. Zaczynają rozumieć, że to życie, które wybrali z tą właśnie osobą, jest właśnie takie, jakie jest w tej chwili i że to najlepsze życie, jakie mogli dla siebie ułożyć.

To trochę jak z mieszkaniem w domu, który nie do końca lubimy i ciągle się zastanawiamy, jak wybudować nowy, ten jedyny, wymarzony. Ale problem polega na tym, że nas to przerasta pod każdym względem: finansowym, organizacyjnym itp. Po wielu rozmyślaniach dochodzimy do wniosku, że posiadanie tego domu nie jest możliwe i zaczynamy zauważać i dopieszczać ten, w którym żyjemy teraz. 

Analogicznie jest ze szczęściem w związku. Kiedy zrozumiemy, że wybieramy tego właśnie partnera (a nie musimy), to życie z nim jest właśnie takie, to wówczas opada jakaś skorupa oczekiwań i zaczynamy się cieszyć z obecności. Tak wiele i tak niewiele.

Budowanie szczęśliwego związku, dlaczego to takie trudne?

Budowanie szczęśliwego związku bywa trudne przede wszystkim dlatego, że dochodzi do nas, że my również coś musimy z siebie dać. 🙂 Niejednokrotnie jest to zaskakująca informacja, ale często wydaje nam się, że tylko my doświadczamy cierpienia, że coś nam się nie podoba w partnerze i on powinien to zmienić.

Tymczasem okazuje się, że partner czy partnerka czują dokładnie tak samo jak my. W równym stopniu są niezadowoleni, też zastanawiają się przykładowo nad rozstaniem, też nie mogą z nami wytrzymać. Często są to szokujące wiadomości, ale ich działanie bywa bardzo motywujące do zobaczenia partnera: jego potrzeb, oczekiwań.

Jak zbudować szczęśliwy związek?

O ile akceptacja dla partnera i ciągły wybór życia z nim są kluczowe dla budowania szczęśliwego związku, to są pewne “prostsze” 😉 sprawy, o które można zadbać:

Szczera komunikacja

Szczerość w związku jest bardzo istotną sprawą (i jest to troszeczkę coś innego niż szczera komunikacja), ponieważ dotyczy tematu tajemnic w związku i na ile jest w porządku je posiadać. Tym tematem dokładniej zajmę się innym razem. Teraz skupmy się na szczerej komunikacji, o której warto powiedzieć się jedną rzecz i ją podkreślić:

Szczera komunikacja nie oznacza mówienia partnerowi wszystkiego, co Ci ślina na język przyniesie. Jedną myśl można wyrazić na tysiąc sposobów i jesteś odpowiedzialna/y właśnie za sposób wyrażenia tego, co chodzi Ci po głowie. 

Pamiętaj, że jeśli napotkacie problemy z komunikacją w związku, to nie oznacza, że nie możecie zbudować szczęśliwej relacji. Właśnie to jest bardzo ważne: świadomość, że jeśli napotykamy problemy na naszej związkowej drodze, to nie oznacza, że jesteśmy nieszczęśliwi. I tutaj kłania się praca z definicją szczęścia w związku, ponieważ jeśli dla Ciebie szczęśliwy związek oznacza zero problemów, to nie jestem pewna, czy kiedykolwiek będziesz mogła, czy mógł powiedzieć o tym, że budujesz szczęśliwy związek. 

Prace nad związkiem zacznij od pracy nad relacją ze sobą

Budowanie relacji poprzez pracę nad sobą to motto całego bloga i mojej pracy. Nie można zaakceptować drugiego człowieka, jeśli się nie akceptuje siebie. Dlaczego? Bo nie wiadomo, jak to robić, jak wybaczać, jak ze zrozumieniem kogoś traktować. 

I uwaga: nie traktuj tego akapitu wyżej jako przestrogi, ale jak troskę. Bo jeśli sama siebie nie akceptujesz, to z kolei być może rodzice nie pomogli Ci nauczyć się tego. Może trzeba wrócić do trudnych spraw i się im poprzyglądać na przykład w indywidualnej terapii online. Polecam przeczytać przewodnik o terapii online i sprawdź jak się przygotować. 

Jeśli sama ze sobą nie będziesz szczęśliwa, prawdopodobnie będziesz potrzebować, aby partner uzupełniać Twoje niedobory, a to nie służy dobrze relacji. Czym innym jest dbanie o siebie nawzajem z pozycji zasobów, a czym innym jest spełnianie czyichś oczekiwań, aby zasypać czyjeś niedobory. Jedno zachowanie – dwie różne postawy.

Kłótnia w związku, czy zawsze oznacza to coś złego?

Kłótnie w związku to coś, czego maksymalnie się boimy. Wiesz dlaczego? Ponieważ nie nauczyliśmy się różnić od siebie. W większości różnice uważamy za coś zagrażającego i w związku nieustannie szukamy punktów wspólnych. To nie musi, a nawet nie może tak wyglądać – to jest niemożliwe. Kłótnie w związku nie muszą oznaczać niczego nieprawidłowego w relacji, ale o tym rozpisałam się w innym artykule – o kłótniach w związku.

Unikajcie cichych dni

Ciche dni to takie przeciwieństwo kłótni, ale może być równie wyniszczające dla osób, które próbują zbudować szczęśliwy związek. Ciche dni wprowadzają relację w strefę zamrożenia i oddalania się od siebie. Kłótnie są gorące, a ciche dni są zimne. Myślę, że rozprawianie o tym, co jest lepsze: czy się poparzyć, czy odmrozić – nie ma większego sensu.

Ale warto obserwować jak to się dzieje, że do cichych dni w ogóle dochodzi. Czy pojawiają się one po kłótniach? Albo może są unikaniem trudnych tematów? Jak długo trwają? Na takie pytania warto sobie odpowiadać, a może w tym pomóc praca ze specjalistą.

Praca ze specjalistą

Kiedy zaczynamy zadawać sobie pytania o to, jak zbudować szczęśliwy związek i czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie – spotkania z terapeutą par, mogą się okazać szczególnie przydatne. Terapia par jest narzędziem, które stwarza przestrzeń do zadawania trudnych pytań sobie i partnerowi i umożliwia przyjęcie najtrudniejszych odpowiedzi. Jeśli czujecie, że to Wasza droga – skorzystajcie z terapii par.

O tym jak taka terapia wygląda możecie przeczytać w jednym z moich poprzednich artykułów: Terapia dla par. Na czym polega?

Recepta na szczęśliwy związek

Recepta na szczęśliwy związek to pozbycie się oczekiwań, które nigdy nie będą mogły zostać spełnione, akceptacja partnera i codzienny wybór życia z nim. Nie brzmi to romantycznie, ale realnie i życiowo, a przecież o to chodzi: wiedzieć, jaki jest sposób na szczęśliwy związek teraz, właśnie w tym życiu, jakie mamy w tej chwili, a nie w nieokreślonej przyszłości, która nawet nie wiadomo, czy jest nam dana.

Podsumowanie

Jak widzisz, rady na szczęśliwy związek nie są i nie mogą być szczególnie techniczne i konkretne, ponieważ ta szczegółowość musi być odkryta przez każdego z Was indywidualnie. Każdy z nas będzie miał inne zadanie zaakceptowania czegoś, co trudne w partnerze. Każdy z nas będzie musiał pozbyć się nieco innych oczekiwań. Nie wszystkim się to uda, nie wszyscy w życiu będą szczęśliwi. Zdecyduj, do którego grona chcesz dołączyć.

Dowiedz się też, co zrobić jeśli zauważysz w swoim związku brak tematów do rozmów.

Czy ten post był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na serduszko i wyraź swoją opinię

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszy i oceń wpis!

Skoro wpis Ci się spodobał to...

obserwuj mnie na social media

Podziel się

About Author

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *