Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
4.1
(84)

Brak tematów do rozmów w związku może oznaczać jedno: koniec zaciekawienia się partnerem. “Przestaliśmy ze sobą rozmawiać” brzmi jak wyrok, ale na szczęście można spojrzeć na to inaczej. Brak tematów do rozmów w związku oznacza ciszę. A w ciszy mogą się zrodzić piękne rzeczy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego brak tematów do rozmów w związku jest istotnym sygnałem do obserwacji w relacji
 • dlaczego rozmowa w związku jest ważna
 • co zrobić, gdy przestaliście ze sobą rozmawiać
 • jak znaleźć wspólne tematy do rozmów 

Dlaczego rozmowa w związku jest ważna?

Rozmowa w związku jest ważna, ponieważ to jedna z niewielu rzeczy, która jest nam dana do obserwacji tego, co dzieje się w relacji. Nie macie dostępu do swoich myśli i uczuć. Nawet jeśli o nich ze sobą rozmawiacie, to słowa czasami trudno oddają to, co naprawdę nam w duszy gra.

Zapamiętaj: rozmowa to jedyna rzecz w związku, która jest Ci dana do obserwacji. Nie masz dostępu do myśli i uczuć drugiego człowieka, jeśli Ci o nich nie powie!

Rozmowa w związku to objaw tego, co dzieje się w Waszej relacji. Jeśli rozmawiacie ze sobą ze swobodą, z zaciekawieniem i otwarcie – to i zapewne w Waszej relacji jest wszystko w porządku.

Jeśli zaś rozmowa Was stresuje albo brak rozmawiania przysparza Wam zmartwień – najpewniej trzeba się przyjrzeć, co się w Waszej relacji dzieje, dlaczego nie rozmawiacie i – co ważne – jakie tematy są między Wami permanentnie omijane.

Brak rozmowy w związku, do czego może prowadzić?

Brak rozmowy w związku może prowadzić do kryzysu w związku, ale na początek warto sobie powiedzieć, że tu nie tylko chodzi o rozmowy o relacji (czyli dotyczące tego, jak się przy sobie czujecie, czego byście chcieli itd.), ale o rozmowy w ogóle. Niektóre pary przestają ze sobą rozmawiać na jakiekolwiek tematy. Łączą je jedynie sprawy organizacyjne i życia codziennego. 

To sprawia, że w środku zaczynacie czuć pustkę, ból i zapominacie, po co właściwie tworzycie związek z drugą osobą. Tego chcemy unikać, prawda?

Zwróćcie też uwagę, że brak rozmów w związku nie dzieje się z dnia na dzień. To nie jest tak, że nagle przychodzi jakiś magiczny czas, w którym rozmowy się kończą. To jest proces! 

Po czym poznać, że zaraz dopadnie nas brak rozmawiania?

Ten proces można poznać po mniejszej ilości czasu przeznaczanego na rozmowy. Jeśli dotychczas spotykaliście się przy stole niemal co wieczór, aby porozmawiać, napić się herbaty i z czasem jest takich spotkań coraz mniej – to oznacza, że z jakiegoś powodu tak jest.

Warto się przyjrzeć, co się dzieje: może macie trudniejsze okresy w pracy lub dzieci chodzą później spać, może jedno z Was zasypia bardzo, bardzo szybko (może zaczynają się jakieś kłopoty ze zdrowiem?). W naszym życiu wszystko ma znaczenie. Świadome i uważne życie może pomóc nam w zapobieganiu kryzysom osobistym i związkowym.

Kolejna rzecz, dzięki której możemy poznać, że mamy do czynienia z brakiem rozmów w związku to… wyciszenie pewnych tematów w sposób nienaturalny. Może to być zastanawiające, dlaczego do pewnego czasu rozmawialiście na temat pracy partnera i opowiadał o tej pracy dosłownie wszystko, a pewnego razu mówi Ci “nie chcę o tym rozmawiać”. Nie chodzi o to, aby naciskać na niego i mieć pretensje o to, że nie chce, ale żeby odpowiednio wesprzeć i dać mu znać, że Ty nadal jesteś na niego i on może z Tobą o wszystkim porozmawiać nawet jeśli to trudne.

Obserwujecie takie oznaki w swoich relacjach? Po czym Wy poznajecie, że w związku zaczyna się coś niedobrego dziać z Waszymi rozmowami? Dajcie znać w komentarzu – z chęcią uzupełnię ten punkt o kolejne ważne rzeczy.

O czym może świadczyć brak tematów do rozmów w związku?

Brak tematów do rozmów w związku – tak jak pisałam powyżej – może świadczyć o tym, że coś się między Wami zmienia i to nie zawsze oznacza kłopoty. 🙂 Może być też tak, że brak tematów do rozmów świadczy o problemach z komunikacją w związku i wówczas warto poświęcić swoją uwagę na to, aby tę komunikację poprawić.

Nauczymy się ze sobą rozmawiać

O tym, “jak rozmawiać, aby się zrozumieć? Skuteczna komunikacja w związku” [[https://specjaliscirelacji.pl/produkt/e-book-jak-rozmawiac-aby-sie-zrozumiec-skuteczna-komunikacja-w-zwiazku/] napisałam e-booka, więc w nim dokładnie to tłumaczę krok po kroku.

W tym artykule opowiem Ci o kilku ważnych sprawach, ale żeby dokładnie nauczyć się przeprowadzić jedną skuteczną rozmowę – sięgnij po dokładniejszą wiedzę w e-booku.

Szczerość i szacunek to… dodatki, a podstawą jest zaciekawienie

Wiele osób pisze, że szczerość i szacunek to podstawy dobrych rozmów, tymczasem ja to widzę nieco inaczej. Co do szczerości mam najwięcej wątpliwości i wcale nie chodzi o to, że wolno nam w związku kłamać i oszukiwać, ale gdy ludzie widzą/słyszą radę “rozmawiaj szczerze”, to odbierają ją w ten sposób, że partnerowi można powiedzieć wszystko, co nam ślina na język przyniesie i w dodatku w szczery sposób, czyli taki, na jaki mamy w danym momencie ochotę. Nie tędy droga.

Szacunek jest już dużo bardziej powiązany z postawą zaciekawienia, a to właśnie ona jest absolutnie kluczowa w dobrym rozmawianiu. Zaciekawienie drugą osobą samo przynosi nam na język pytania i myśli, które są pełne szacunku i otwartości na drugą osobę. Przywołaj przed oczy swoje doświadczenia: kiedy kogoś poznajesz, jesteś wśród nowych ludzi, to właśnie posługujesz się tą postawą. Przenoś ją również do związku.

Rozmowa to także słuchanie partnera

Brak rozmowy w związku to nie tylko zaprzestanie rozmawiania, ale… słuchania. Kiedy zatrzymujecie między sobą rozmowy – wstrzymujecie również słuchanie, zaciekawienie, wsparcie, pomoc. Zobacz, jak rozmawianie jest ważne i jeszcze raz przypominam: rozmawianie to objaw tego, co w Waszym związku się dzieje. Mam nadzieję, że teraz jest to jeszcze bardziej widoczne.

Rozmawianie nie polega tylko na wypowiadaniu do siebie słów, ale właśnie na aktywnym słuchaniu. Aktywne słuchanie to takie, w którym trzymamy z kimś kontakt wzrokowy, kiwamy głową, reagujemy mimiką i dajemy znać na wszelkie możliwe (ale naturalne!) sposoby, że ważne jest dla nas to, co ta druga osoba do nas mówi.

Przestaliśmy ze sobą rozmawiać, co dalej?

Gdy przestajemy ze sobą rozmawiać, to po pierwsze zadajemy sobie pytanie “po czym to poznaliśmy, że między nami występuje brak rozmów w związku?”, czyli odsyłam do punktu, który już w tym artykule poruszyłam wyżej. Kiedy dojdziemy do wniosku – co się stało: czy jakiś temat stał się dla nas trudny, czy nie mamy dobrego czasu na rozmawianie albo jeszcze inne rzeczy, to wtedy pracujemy właśnie nad nimi i… o nich rozmawiamy! Spójrzcie, jakie to w miarę proste. 🙂 Wasze rozmowy nie muszą być jedynie o tym, co zawsze. Wasze rozmowy mogą być również o braku rozmów w związku i to też jest mega ważne i przydatne! 

Jak na nowo zacząć ze sobą rozmawiać?

W nauce rozmawiania “od nowa” jest pewna szansa i zagrożenie. Już spieszę z wyjaśnieniem. 🙂

Otóż szansa jest w tym, że wcale nie musicie się nauczyć rozmawiać ze sobą od nowa, ponieważ wystarczy, że wrócicie do tego, co działało u Was wcześniej. To oznacza, że to nie jest tak, że Wam brakuje jakichś umiejętności i musicie się nauczyć czegoś zupełnie nowego. Gdybyście nigdy nie potrafili ze sobą rozmawiać, to jak w ogóle stworzylibyście ten związek? 

Dlatego z wielkim szacunkiem i uważnością podchodźcie do tego, co robiliście wcześniej, ALE z jednym zastrzeżeniem i teraz właśnie jest czas na wyjaśnienie, czym miałoby być to zagrożenie.

Otóż niewątpliwie było w Waszych rozmowach coś, co było dobrego i potrzebnego skoro się odbywały i przynosiły dobre rzeczy, ale coś w tym sposobie musiało doprowadzić też do tego, że wystąpił u Was brak rozmów w związku i właśnie tę pułapkę trzeba odkryć i na nią uważać.

Zatem owszem – warto na nowo zacząć ze sobą rozmawiać, ale trzeba się tego uczyć z rozwagą.

Wspólne tematy do rozmów, jak je znaleźć?

Tutaj podobnie: jak znaleźć wspólne tematy do rozmów? A jak to robiliście wcześniej? Jak wcześniej znajdowaliście te wspólne tematy? Co nimi było? To po pierwsze. A po drugie – tematy wcale nie muszą być wspólne. Co mam na myśli? Nie chodzi o to, żeby znajdować tematy w sensie treści, które Was łączą.

Chodzi o to, abyście dobrze czuli się w rozmowach na tematy, które Was wcale nie łączą. 🙂 Nie trzeba mieć wspólnych zainteresowań, aby rozmawiać ze sobą. Wystarczy się zaciekawiać sobą i danym tematem.

Wyobraź sobie, że prowadzisz small talk ze świeżo poznanym znajomym i on opowiada Ci, że jest ratownikiem górskim. Nigdy nie byłaś w górach, więc pytasz o różne rzeczy z ciekawości i żeby podtrzymać tę rozmowę. Właśnie o to chodzi!

Dlatego nie martw się, jeśli nie macie wspólnych tematów w związku, ponieważ to nie świadczy o tym, że nie możecie mieć dobrych rozmów w związku! Możecie! A wspólne tematy nie mają z tym… nic wspólnego. 🙂

Podsumowanie

Brak tematów do rozmów w związku może się zdarzyć w każdej relacji i może to świadczyć o tym, że w parze dzieje się coś ważnego. Po przeczytaniu tego artykułu – wiesz już, jak to zdiagnozować, jakie pytania sobie zadać, aby wiedzieć, gdzie szukać i to pozwoli Ci ruszyć z miejsca. 

Doceniaj każdą rozmowę – nawet tę, która dotyczy Waszego braku rozmów w związku. To również jest rozmowa i to zazwyczaj trudniejsza niż dotychczas. Słuchaj partnera z zaciekawieniem, a do głowy na pewno przyjdą Ci pytania i zdania pełne szacunku, otwartości i miłości.

Czy ten post był dla Ciebie pomocny?

Kliknij na serduszko i wyraź swoją opinię

Średnia ocena 4.1 / 5. Ilość głosów: 84

Bądź pierwszy i oceń wpis!

Skoro wpis Ci się spodobał to...

obserwuj mnie na social media

Podziel się

About Author

Komentarze

1 Comment

 1. Angela
  5 grudnia 2022 @ 21:24

  Bardzo pomocny artykuł, dziękuję bardzo.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *